גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

השבת עטרה ליושנה- שחזור בניין עיריית תל אביב

חידוש חזיתו של בניין עיריית תל אביב יפו

חטיבת הבטון האדריכלי (GRC) מקבוצת אלוקל בביצוע שדרוג חזית בניין עיריית תל אביב

מערכת הצללה עשויה GRC מצטטת את מערכת ההצללה המקורית של המבנה הוותיק. האלמנט החדש העשוי מ–GRC צפוי להפחית באופן משמעותי את צריכת החשמל בימי הקיץ הלוהטים.

חטיבת הבטון האדריכלי (GRC) המתמחה בפיתוח, ייצור והתקנה של מוצרי גמר לפרויקטים בתחום הבנייה, השלימה את עבודות שחזור חזית בניין העירייה שנמשכו כשנתיים. פרויקט שנאמד ב-6 מיליון ₪. במסגרת הפרויקט בוצע שחזור של מערכת ההצללה בחזית המבנה הפונה לכיכר רבין בעזרת מסגרות שמש עשויות GRC.

תכנון: אדריכל מנחם כהן בשיתוף ליואי דבוריינסקי אדריכלים.

קצת רקע...

GRC הינו אחד מחומרי הבניין הרב-גוניים ביותר הקיימים כיום. הוא מכיל תרכובות של חומרים, ביניהם בטון וסיבי זכוכית, המשמשים כתחליף קל-משקל ועומדים בכל הדרישות ההנדסיות והאדריכליות.

המבנה בו שוכנת עיריית תל אביב תוכנן ע"י האדריכל מנחם כהן בשנות החמישים של המאה הקודמת, והתפרסם בתקופתו בארץ ובעולם כמבנה מתקדם מבחינה אקלימית שהינה ערך רב חשיבות באדריכלות טובה. אמנם נושא הקיימות עדיין לא כיכב בשיח האדריכלי של התקופה והמושג בנייה ירוקה עדיין לא תפס תאוצה, אך כהן, שהיה אז בן 26 בלבד, שילב בו עקרונות ירוקים בדמות "בריסוליי" – מערכת הצללה שמרכיביה סוככו והגנו על הפתחים הפונים לכיוון דרום (כיוון כיכר רבין / כיכר מלכי ישראל).

הזמן שעבר עשה את שלו, המבנה נדרש לחידוש, וכך גם מערכת ההצללה שעם השנים התבלתה עד אשר הוסרה סופית, ובתוך כך חשפה את החללים הממוקמים בצד זה של המבנה לקרינת שמש חזקה ולחום רב.

אוריינטציה הרעיונית של שיפוץ החזית הייתה "שימורית"- לכבד את הקיים ללא ביצוע מהפכים מרחיקי לכת, כאשר חידוש ההצללה היווה מוקד משמעותי ביותר בתהליך, הן חזותית בשאיפה להיצמד כמה שניתן ובצורה הטובה ביותר למקור המבני, והן על מנת להשיב נוחות אקלימית לחללי הפנים, תוך שדרוג היעילות האנרגטית של המבנה וצמצום עלויות של צריכת אנרגיה" אומרים האדריכלים יואל דבוריינסקי ואבי ליואי, שהיו אמונים על הפרויקט, אותו תכננו בשיתוף פעולה עם האדריכל כהן.

"מרכיבי ההצללה המקוריים היו, למעשה, יציקות בטון פשוטות, ששחזורן לא ניתן היה לביצוע בשל כובד משקלן והמורכבות הקונסטרוקטיבית הכרוכה בהתחברות ראויה לבניין הקיים" הם מוסיפים. המערכת החלופית, לדבריהם, נדרשה להיות מבוססת מרכיבים עדינים בעלי יכולת עיגון טובה למבנה בהיבטים הקונסטרוקטיביים, ולאחר בחינת מספר חלופות נפלה הבחירה על מערכת עשויה GRC מבית קבוצת אלוקל.

ליואי ודבוריינסקי: "ה-GRC נתן לנו מענה כוללני לכל הפרמטרים שנדרשו לצורך זה- לוחות חזקים מאד ובה בעת בעלי משקל קל ודפנות דקות, התקנה מודולארית, וגימור פני שטח ברמה גבוהה מאד. בנוסף, מדובר בחומר ידידותי לסביבה ובהתקנה בשיטה יבשה שאינה מזהמת, אשר חברו היטב לרעיון הירוק והמקיים שהיה שזור בבסיס המבנה".

הפרטים הטכניים לסוגיהם, דוגמת ממשקים שנתבקשו, וטוויית הפתרונות הייעודיים נעשו במשותף עם המחלקה ההנדסית של החברה, אשר תרגמה אותם לתכניות ייצור מדוקדקות שהועברו לביצוע במפעל. בנוסף, השימוש בטכנולוגיה המתועשת-מתקדמת אף אפשר לשלב במערכת תאורה ולהעניק לה ערך שימושי מוסף: בכל "שדה" של מרכיב GRC הוטמעה תאורת לד בגוונים שונים הנשלטת ע"י מחשב, כך שבעתות של שגרה היא מספקת תאורה אדריכלית סולידית, ואילו בחגים ובאירועים מיוחדים המתקיימים בעיר ניתן להקרין על הבניין ו"להלביש" אותו באור צבעוני, תוך יצירת מופע מרשים המשליך על סביבתו.

לדברי אלכס מרגולין, מחברת אחים מרגולין הנדסה ויעוץ בע"מ, מנהלי הפרויקט, "הפתרון של קבוצת אלוקל מחזיר לחזית הדרומית של בניין עיריית תל אביב את המראה הכמעט מקורי שתוכנן ובוצע ב- 1962 על ידי האדריכל מנחם כהן. היה לנו חשוב לבחור בחומר ידידותי לסביבה וקבוצת אלוקל הצליחה לספק עבורנו את הפתרון המושלם מחומר ה- GRC שהינו קל משקל, קל לטיפול ומהיר לבנייה שיביא להפחתת עומס על מבנה העירייה וכמובן לעמידות לשנים רבות. האלמנט מאפשר הצללה כמעט מלאה לימי הקיץ החמים לפנים המבנה ואף מאפשר להרכיב בתוכו גופי תאורה שיתנו תאורה אדריכלית חסכנית על חזית הבניין".

ערן חמו, מנכ"ל קבוצת אלוקל: "מדובר בפרויקט מורכב שמביא לידי ביטוי את היכולות של מפעלי קבוצת אלוקל בתחום העיצוב האסתטי-אורבאני. ה-GRC שנבחר כפתרון לשחזור, נותן מענה מלא לצרכים המדויקים והמיוחדים שהוגדרו על ידי האדריכל. אין לי ספק כי העיצוב המחודש שמושלם בימים אלה יתנה למבנה מראה מודרני, עדכני ועכשווי תוך שמירה על קווי העיצוב המקורי".

לכתבה ב Ynet לחצו כאן

  

קבוצת אלוקל- פתרונות נוספים

בקבוצת אלוקל קיימות ארבע חטיבות אשר מציעות מגוון רחב של פתרונות למעטפת הבניין מאלומיניום ומ-GRC.

הזן את האימייל שלך ולחץ על שלח כדי להתחיל בתהליך שחזור הסיסמה
למידע נוסף צרו איתנוקשר