גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

הכל על פרגולות, סוככים ואמצעי הצללה במבנים

במדינה חמה ושטופת שמש כמו ישראל, מבין הפרמטרים הנבחנים על ידי הלקוחות בבואם לרכוש דירה חדשה, עולה תמיד השאלה "האם הדירה מערבית/מזרחית" ? וזאת משום שלעובדה זו השפעה מרחיקת לכת הן על כיווני זרימת האוויר והאקלים שישרור בשעות היום השונות בדירה, והן על שעות השמש היוקדת שתחדור לחדרים השונים בבית, מביאה עימה אור יקרות אך גם מחממת את החדר ב"אפקט חממה" של ממש.

מרפסות "תלויות" או מרפסות "שמש"? מה אוהבים הישראלים?

הישראלים גם אוהבים מאוד מרפסות, ושוהים בהם זמן לא מבוטל, לאורך מרבית חודשי השנה. מרפסת רחבה נתפסת כסמל סטאטוס, משדרגת את הנכס ומעלה את ערכו באחוזים ניכרים.

בהקשר זה, בשנים האחרונות רווחה בבנייה הישראלית שיטת "המרפסות התלויות", הווה אומר מרפסות שאינן מקורות (ללא גגות), הבנויות סביב מעטפת הבניין במעגליות או באלכסון (ולא אחת מעל השנייה). השיקול המרכזי בשיטת בניית מרפסות זו, הקרויה גם "מרפסות קופצות" (גזוזטראות), "מרפסות גן" או "מרפסות שמש", נובע מכח תקנות חישוב שטחים ואחוזי בנייה.

שיטה זו נוחה מאוד גם ליישום בהרחבה ושיפוץ של בנייני דירות ישנים, אודות לאפשרות להוסיף מרפסות כאלו במסגרת התקנות והחוקים הקיימים בבנייה. ואולם, אליה וקוץ בה.  

סוכך למרפסת - פרגולה למרפסת במיוחד למזג האוויר בישראל

מרפסות השמש חשופות לכל דיירי הבניין, מאפשרות לשכנים מלמעלה להשקיף על המתרחש מתחתם באין מפריע, וגם חשופות לפגעי מזג האוויר, לשמש החמה בקיץ ולגשם בחורף. עובדה זו מגבילה מאוד את היכולת לנצל את המרפסת לישיבה ובילוי מהנה בשעות רבות של היום ובימים רבים במהלך השנה. זאת ועוד, היעדר הקירוי גם גורם לבלאי והשחתה של הציוד והריהוט במרפסת, לרבות ריהוט הגן, משחקי הילדים, העציצים, מתקן הברביקיו וכדומה.

בדיוק מהסיבות האלו, לאלמנט ההצללה כגון סוככים או סוכך למרפסת, המושג באמצעות פרגולות וסככים למיניהם, חשיבות רבה. בבניינים רבים מוצעות הדירות כשמרפסותיהן חשופות. בבניינים אלו נוטל על עצמו כל דייר באופן אישי את משימת קירוי והצללת המרפסת, ובונה פרגולת עץ, סוכך למרפסת, סוכך בד מתקפל, גזיבו או אפילו מצמיח סבך ענפים מעל לראשו. כתוצאה מכך נפגעת אחידות חזית הבניין, ומתקבלת תוצאה לא אסטתית בעליל, שגם גוררת התמרמרות מצד הדיירים וסיכסוכי שכנים. בנוסף לכך נדרשים הדיירים לאישורים מיוחדים לצורך בניית הפרגולה הקבועה או פרגולה חשמלית, ולא פעם ניתקלים בחומותיה הבצורות של הבירוקרטיה הישראלית הסבוכה.

מודעים לבעייתיות זו, החלו יזמים רבים להקפיד על מפרט טכני עשיר אשר כולל פרגולות אחידות לכלל המרפסות בבניין. סוכך למרפסת (פרגולה) משמש זה זמן רב כאלמנט עיצובי אדריכלי המשתלב בעיצוב הכולל, וכאלמנט גמר חיצוני אליו מייחס האדריכל חשיבות מרובה- בבנייה פרטית ורווייה כאחד. בשנים האחרונות מוצעות בשוק פרגולות מסוגים שונים, חלקן קבועות ואחרות פרגולות חשמליות וניתנות לפתיחה וסגירה בהתאם לצרכי מזג האוויר/שעות האור והשמש. הפרגולות מיוצרות ממגוון חומרים עמידים, ביניהם אלומיניום, שילובי עץ, מתכת ופוליגל, קונסטרוקציות פלדה, סבכות פי.וי.סי. ופלסטיק. תחום הפרגולות כולל גם גגונים מעל כניסות ומעל חלונות, עם או בלי תאורה נילווית, חנייה לכלי רכב ושימושים נוספים.

חטיבת מערכות ההצללה בקבוצת אלוקל מתמחה בפיתוח, ייצור והתקנת גגות, פרגולות סגירת מרפסות ומגוון פתרונות מיוחדים נוספים.

החטיבה הינה מהוותיקות בארץ ובין מוצריה המיוחדים, פרגולות קבועות, פרגולות מתכווננות מאלומיניום שבחלקם ייבוא בלעדי מאוסטרליה וחלקן מאירופה, איכותם ועמידותם בכל תנאי מזג אויר מונעות את הצורך בתחזוקתם השוטפת.    

לדברי ערן חמו, מנכ"ל קבוצת "אלוקל", "השיקולים המנחים ארכיטקטים בבחירת הפרגולות שישתלבו במעטפת הבניין הם מגוונים. ראשית, מיקומו של הבניין משפיע רבות על הבחירה בחומרי הגלם. כך, למשל, בבניין הממוקם בקרבת קו החוף יש להעדיף פרגולות העמידות בתנאים של הלחות והמליחות מהים. בנוסף, יכולים המעצבים לבחור בין פרגולות המקנות אטימות גבוהה לבין פרגולות "מסננת" שאינן מונעות מהגשם לחדור אל המרפסת, אך יוצרות הצללה חלקית ונעימה מפני השמש. במקרים מסויימים נבחר סוכך למרפסת, פרגולה המגינה על שטח המרפסת כולה, ובמקרים אחרים הפתרון הוא יצירת קירוי חלקי, כאשר חלק מן המרפסת מוגן והאחר נותר שימשי ופתוח".

את הפרגולות העכשוויות ניתן לספק במגוון צורות מיוחדות, תוך שליטה מירבית בעוצמת הצל בהתאם לצפיפות הסרגלים המרכיבים אותה. גם לזווית הפרגולה נודעת חשיבות מכרעת, וניתן ליצור פרגולות עם רשתות הינומה כתוספת או מצחיות בהמשך הפרגולה. רשתות ההינומה נועדו בכדי למנוע כניסה של השמש החזיתית או הצידית מתחת לקו הפרגולה.

בנוסף, מספר חמו, נבחרות פרגולות יוקרתיות בעיצובים דקורטיביים ומשוכללים במיוחד עבור דירות פנטהאוז. מדובר בדרך כלל בדירות היקרות, המרווחות והמפוארות ביותר בבניין, הכוללות תצפית אל נוף פנוראמי מכיווני אוויר רבים ומרפסת רחבת היקף לשימושים שונים. דירות הפנטהאוז מכתיבות דרישה לפרגולות- ענק, אשר לא יפגעו באסתטיקה הכללית של המרפסת, ויתרמו לעיצובה המוגמר של הדירה כולה ולמיתוגה כיוקרתית.

לוטם תקשורת יח"צ

קבוצת אלוקל- פתרונות נוספים

בקבוצת אלוקל קיימות ארבע חטיבות אשר מציעות מגוון רחב של פתרונות למעטפת הבניין מאלומיניום ומ-GRC.

הזן את האימייל שלך ולחץ על שלח כדי להתחיל בתהליך שחזור הסיסמה
למידע נוסף צרו איתנוקשר